Štěpánka Jislová (1992)

Umělkyně, ilustrátorka a komiksová autorka

Stavebním kamenem jejích prací je příběh a způsoby jeho odvyprávění, byť se styl i techniky často střídají. Ať už to je malba, kresba nebo různé varianty počítačové postprodukce. Vlastní komiksy staví na úlomcích legend a pověstí, pro která vznikají nová pravidla a neobvyklá prostředí. Drží se stylu vyprávění evropského mainstreamu, s klasicky vystavěným příběhem a popisnou kresbou. Patří do tzv. Generace 2.0, skupiny nastupujících českých komiksových autorů. Mimo komiksové a ilustrativní práce se věnuje herním konceptům, stripům, obálkám knih, návrhům potisků oblečení a tetování.

Na podzim 2016 vyšel v Mladé Frontě jeden z dílů edice Češi podle scénáře Pavla Kosatíka v komiksové formě a to díl pojednávající o Mnichovské dohodě s názvem Jak Beneš ustoupil Hitlerovi. V roce 2017 vydala své první zcela autorské album s názvem Kláštěr Nejsvětějšího srdce, který vypráví o obyvatelích kláštera, který je v post-apokalyptickém světě ztracený uprostřed toxické mlhy.

Své krátké komiksové příběhy publikovala v řadě domácích (Aargh, Caves, BubbleGun, XEROX) i zahraničních sborníků (Bobla, Dirty Diamonds, CBA).

STUDIA
Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, Západočeská univerzita v Plzni

STIPENDIA / REZIDENCE
Zúčastnila se komiksového sympozia Superhdinové východního bloku galerie Klatovy Klenová
2016 se stala rezidentkou Wilkinson College v Kalifornii v rámci prestižního grantu Getting to know Europe

OCENĚNÍ
2020 cena Muriel (celkem 3 nominace) za Nejlepší českou komiksovou knihou roku 2020, publikace Bez vlasů (Paseka) autorek Terezy Drahoňovské a Štěpánky Jislové
2013 zvítězila v soutěži CZ.KOMIKS s komiksem Strom

ČLENSTVÍ
Je spoluzakladatelkou české pobočky Laydeez Do Comics, organizace, která si klade za cíl představovat široké veřejnosti komiksové autorky a jejich tvorbu.