Baobab

Oldřichova 20, 120 00 Praha 2

Kdo jsme? Malé rodinné nakladatelství, které vzniklo na jednom kuchyňském stole na Vinohradech na přelomu tisíciletí. Juraj Horváth v té době dostudoval ilustraci a grafiku u Jiřího Šalamouna na pražské UMPRUM, kde dnes působí jako vedoucí, a Tereza Horváthová francouzskou filologii na FFUK. Spolu jsme začali dělat knížky: nejdřív malé autorské bibliofilie, později už ilustrované knihy pro děti.

Proč nakladatelství? Chtěli jsme psát a ilustrovat své vlastní knihy a spolupracovat s mladými výtvarníky, kteří vycházeli z ateliéru ilustrace i jiných výtvarných škol a v té době se jen těžko dostávali k dobré práci. Chtěli jsme se vrátit k tradici české ilustrátorské a grafické školy, přerušené nebo potlačené normalizací a divokým kapitalismem 90. let. Tak jsme začali budovat pevný okruh ilustrátorů, který se postupně rozšiřoval o další výrazné autory nejrůznějších generací, spisovatele, grafické designéry a redaktory.

Co vydáváme? Především současné ilustrované knihy pro děti – obrazové knížky pro nejmenší, ilustrované příběhy, mapujeme české i světové klasiky obrazové knihy i nejzajímavější současníky světové ilustrace, vycházejí u nás kvalitní překlady knih pro velké čtenáře v ediční řadě BigBao, knihy o dětství, výtvarné vylomeniny, ilustrované knihy pro dospělé i monografie ilustrátorů. Od začátku je pro nás podstatné, aby knihy měly vlastní originální výtvarný i literární jazyk, aby děti všestranně rozvíjely prostřednictvím hry i poznávání, silného příběhu i různých žánrů, poezie i prózy. V roce 2009 jsme se administrativně propojili s nakladatelstvím GplusG (Bárou Čermákovou) a začali jsme spolupracovat na jeho nakladatelském profilu.

Co iniciujeme? Součástí našich aktivit se od začátku staly nejrůznější malé kulturní akce, které se snažily zachytit velkou šíři aktivit našich autorů, propojení jejich volné práce s knihami a zároveň oživit místa, kde žijeme. Tak v roce 2005 vznikla tradice malého multižánrového festivalu Baobabí léto, který probíhal nejprve v bechyňské klášterní zahradě, později na táborské Sokolské plovárně nebo na náměstí Mikuláše z Husi. Zároveň s kulturními aktivitami jsme také od začátku iniciovali drobné akce malých kvalitních nakladatelů. Byli jsme u zrodu společného nakladatelského stánku na Světě knihy, ze kterého se pak přirozeně vyvinuly další společné aktivity malých nakladatelů. Právě aktivismus na poli malých nakladatelství a zároveň chuť přitáhnout čtenáře kulturním děním pak daly vzniknout jak táborskému festivalu malých nakladatelů Tabook, tak našim knihkupeckým a galerijním aktivitám.

Výstavy a galerie: Součástí naší práce bylo odjakživa organizování a kurátorování výstav. Pravidelný výstavní režim jsme měli několik let v táborském Baobabu, součástí Tabooku je každý rok také víc než deset výstav, v roce 2020 jsme obnovili pravidelný výstavní program v prostoru táborské staroměstské Baobab Dílny, výstavy autorů z okruhu Baobabu probíhají pravidelně také v GAVU v Chebu (Galerie pod baobabem).

Naše knihkupectví? V roce 2009 jsme s Lízou Faktorovou založili malou knihkupeckou galerii v Žižkově ulici v Táboře, kde do roku 2013 probíhaly pravidelné měsíční výstavy. Knihkupectví se později i s novou knihkupkyní Lenkou Vocílkovou přesunulo do prostoru bývalé provaznické dílny a fungovalo jako BaoDílna až do roku 2018. Od roku 2019 Dílnu Baobab využíváme už jen jako kulturní prostor, kde kromě festivalů (Tabook, Mirákl) probíhají umělecké rezidence, workshopy, přednášky spřízněných kulturních aktérů a výstavy. V roce 2013 jsme také spoluzaložili knihkupectví a galerii Baobab v Krymské ulici v pražských Vršovicích, kterou od roku 2017 převzalo spřátelené seskupení Xaoxax. V roce 2018 jsme otevřeli nový Baobab v Oldřichově ulici v Nuslích. Kromě skladu a kanceláří tu provozujeme i knihkupectví s veškerou naší produkcí. Oldřišce vévodí náš skvělý knihkupec Miroslav Pudil.